Kde mám auto? Alebo GPS monitoring v skratke

Čo je to GPS asi netreba nikomu z vás vysvetľovať. V skratke ide o veľmi presné určovanie polohy na Zemi, pomocou špeciálnych satelitov vo vesmíre. Poďme sa pozrieť na to, ako to vieme využiť vo svoj prospech pomocou GPS lokátora.

Dnes už je bežné, že si na auto požičiame a potom ho ešte niekoľko rokov splácame. Takže by sa dalo povedať, že ide o slušnú záťaž pre náš rozpočet. Príde mi logické, že ak má niečo pre mňa vysokú hodnotu, tak si to chcem aj patrične ochrániť. Spôsobov ako to urobiť je niekoľko. Od parkovania auta v zamknutej garáži, až po zložité a sofistikované systémy zabezpečenia, kde sa kombinuje mechanické a elektrické zabezpečenie. Viac o elektronickom zabezpečení sa môžete dočítať aj v mojom článku „zabezpečenie vozidla“. My si teraz priblížime GPS lokátor (GPS monitoring).

GPS LOKÁTOR NA ZABEZPEČENIE NESTAČÍ​ 

POZOR! Len samotný GPS lokátor na poriadne zabezpečenie nestačí! Základná funkcia lokátora je určiť a na vyžiadanie ohlásiť jeho polohu. To znamená, že lokátor sa musí fyzický nachádzať vo vozidle. Ideálne na mieste kde mu nič nebráni v jeho funkcií.

Z bezpečnostného hľadiska by nemal byť ani voľne prístupný. Správne umiestnenie je veľmi dôležité, preto je lepšie zveriť montáž odborníkom.

Funkcia lokátora môže byť, len ako určenie polohy na vyžiadanie, bez predošlej histórie kde sa auto pohybovalo, alebo si môže lokátor celú históriu ukladať a následne posielať do účtu, ku ktorému máte prístup zo svojho PC, alebo smartfónu.

FIRMY SI VEDIA JEDNODUCHO VIESŤ KNIHU JÁZD A INÉ ZÁZNAMY 

GPS lokátor vedia využiť aj firmy ktoré si potrebujú viesť podrobnú dokumentáciu o používani svojich vozidiel. Vtedy si vedia jednoducho viesť knihu jázd, či išlo o služobnú, alebo súkromnú jazdu, záznamy o servise, alebo o výške spotreby PHM.

Ak vozidlo využíva viac vodičov, tak sa dá k lokátoru pripojiť aj modul na identifikáciu vodičov, ktorí sa pred jazdou musia „odpípnuť“. Tak si vedia firmy ušetriť kopec byrokracie a času. A keďže čas sú peniaze, tak… Často sa dokonca stáva, že po namontovaní GPS monitorovacích jednotiek klesne aj spotreba PHM lebo vodiči jazdia zodpovednejšie, nehovoriac o „čiernom tankovaní“.

V histórií jázd si viete pozrieť kto, kedy šoféroval a či náhodou nejazdí ako rally závodník. Všetko to máte pekne v grafoch a tabuľkách.

Možno sa teraz pýtate čo také niečo stojí. Viac o cenách a príp. poplatkoch nájdete v článku, ktorý zatiaľ pripravujeme.

Časová náročnosť montáže je cca 1-2 hodiny pri základnej funkcií. Ak chcete vybaviť auto aj identifikáciou vodiča alebo sledovaním paliva v nádrži, prípadne sa musia inštalovať aj nejaké dodatočné zariadenia, tak tam je to o dohode, ale pokojne sa môže takáto montáž natiahnuť aj na 5 a viac hodín.

Montáž GPS monitorovacej jednotky je dobre zveriť odborníkom, ktorí vedia ako správne jednotku namontovať aby fungovala bezchybne. PALPRO s.r.o. je držiteľom technickej licencie, ktorá je potrebná na správnu a legálnu montáž sledovacích a zabezpečovacích zariadení. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že vám poisťovňa odmietne preplatiť škodu.

Nezabúdajte aj na to, že ide len o sledovacie zariadenie, ktoré nie je primárne určené na ochranu, ale na sledovanie. Preto odporúčame poinformovať sa aj o možnostiach zabezpečenia a rozšírenia ochrany svojho vozidla.

Návrat hore