Leštenie svetiel je bezpečné

…máte na svojom aute matné svetlá a uvažujete, že si ich dáte vyleštiť? Nemusíte sa báť o výsledok, ak to zveríte profesionálom. 

Možno ste už videli nejaké propagačéá video na sadu pre domáce leštenie svetiel, kde si chlapík vyleštil svetlá sám pomocou vŕtačky a celé to trvalo len pár okamihov. Nehovoriac o „zázračných“ utierkach ktorými, len poutierate matné svetlo a je opäť ako nové. Až tak jednoduché to však nie je.

POĎME SI TROŠKU PODROBNEJŠIE OPÍSAŤ AKO PREBIEHA LEŠTENIE SVETIEL​ 

 1. V prvom rade sa musí zhodnotiť miera poškodenia svetiel.
 2. Auto sa pripraví na samotné leštenie. Okolie svetiel sa umyje a odmastí. Zvyšok auta sa zakryje maskovacou fóliou. Tá zabráni kontaminácií laku a celkovému zašpineniu. Hrany okolo svetiel sa niekoľkonásobne prelepia krycou páskou, aby počas leštenia nedošlo k poškodeniu okolia svetiel.
 3. Podľa miery poškodenia sa svetlá následne prebrúsia v niekoľkých krokoch.
 4. Brúsením sa odstránia škrabance a jemná vrstva kontaminovaného laku. V prípade, že sa svetlá budú konzervovať lakovaním, musíme odstrániť komplet starý lak zo svetiel
 5. Po prebrúsení prichádza na rad strojové leštenie. Po tomto kroku už vyzerajú svetlá na nepoznanie v porovnaní so stavom pred leštením.
 6. Takto vyleštené svetlá je potrebné zakonzerovovať. Konzervácia je veľmi dôležitý krok. Ak by sme nechali vyleštené svetla len tak, po krátkej dobe by nám opäť zmatneli a celý proces by sme museli zopakovať. Na konzerváciu použijeme buď kvalitný vosk alebo špeciálny UV lak. Vosk odporúčam naniesť aspoň v dvoch vrstvách s dostatočným časovým rozostupom. Ak použijeme UV lak, tak u nás v PALPRO nanášame 4-5 vrstiev, čím zabezpečíme potrebnú hrúbku.
 7. Po zaschnutí a vytvrdnutí laku sa odstránia prípadné nedokonalosti.
 8. Ak sme svetlá lakovali, tak sa následne znova až trojstupňovo preleštia pastami, no už bez brúsenia a ako čerešnička na torte sa ešte ošetria špeciálnym prípravkom, aby bol efekt dokonalý. Tak sa zabezpečí ochrana laku v prvých dňoch kým „dozreje“
 9. Na záver sa odstráni krycia fólia z auta a auto sa jemne umyje a poutiera. Potom už len čakáme na reakciu zákazníka. Väčšina sa nás hneď spýta, či sme tie svetlá vymenili za nové

Celá táto procedúra trvá skúsenému človeku niekoľko hodín. V prípade konzervácie voskom treba rátať min 4-5 hodín. V prípade konzervácie lakovaním je to až 24 hodín. Ak máte záujem o leštenie svetiel stačí nás kontaktovať a dohodnúť si termín.

STAROSTLIVOSŤ JE MINIMÁLNA​ 

Starostlivosť o takéto svetlá je minimálna a spočíva napr. aj v tom, že pred čistením svetiel ich najprv nechám vychladnúť.

 • pri čistení nepoužívam len suchú handru
 • na čistenie je dobré použiť autošampón alebo prípravok na to určený. Saponát na riad na to nie je vhodný, lebo ten síce vyčistí ale aj odmastí – odmastením svetlá strácajú hydrofóbnosť.
 • ak chodím na umyvárku s aktívnou penou, tak si musím dať pozor aby nevyschla. Je potrebné dôkladne ju opláchnuť a to z celého auta
 • na svetlách nenechávam zbytočne dlho zaschnutý hmyz ani vtáčí trus (ten totiž rozožiera lak)

TIP: Občasné navoskovanie svetlám a aj celému autu len pomôže.

Návrat hore