V roku 2010 som si kúpil svoje prvé auto. Po krátkom čase som začal rozmýšľať, ako si ho vylepšiť za čo najmenej peňazí. Keďže som si naň požičal, tak som nechcel ďalšie peniaze míňať na neefektívne blbosti. Vtedy mi jeden môj známy poradil, aby som si dal tmavé sklá. Chvíľu som rozmýšľal či to má vôbec zmysel, a aký to bude mať pre mňa úžitok. Trochu som si o tom googlil, trochu sa povypytoval ľudí, čo už tmavé sklá na aute mali a vyšlo mi z toho, že výhod autofólií je podstatne viac ako som čakal.
Čo ma na začiatku odradzovalo? Vtedy (ale asi aj dnes) bola dosť rozhodujúca cena. Mňa to vtedy stálo 4000 slovenských korún (cca 135€). Samozrejme dalo sa to riešiť aj lacnejšie, no nechcel som produkt z Ukrajinskej benzínky (dnes populárne napr. ako „dvojročné fólie“) a radšej som si vybral profi firmu. Tam mi poradili s výberom, ukázali možnosti a ostávalo už len dohodnúť termín.
V tej dobe sa ešte bežne vyberali sklá, na ktoré sa následne nalepila fólia. Nebol som veľmi nadšený z toho, že mi idú rozobrať auto. Dnes je to našťastie už za nami a na 99% áut sa dá aplikovať fólia bez toho, aby sa čokoľvek rozoberalo.
CEZ TMAVÚ FÓLIU NIČ NEUVIDÍM
Známi mi vraveli, že cez tmavú fóliu nič poriadne neuvidím. Často sa s týmto názorom stretávam ešte aj dnes u nás v dielni. Stačí ale nechať „prehovoriť“ samotnú fóliu. U nás dáme kúsok fólie zákazníkovi do ruky a povieme mu, nech sa pozrie cez ňu von. Väčšinou ostane milo prekvapený, že cez ňu bez problému vidí. Dalo by sa to prirovnať aj ku kvalitným slnečným okuliarom. Tie odfiltrujú ostré svetlo, ale výhľad zostáva bez problému.
Väčšina zákazníkov pocíti najväčšiu výhodu hneď ako opustí našu montážnu dielňu – tou výhodou je výrazne zníženie horúčavy v aute. Vravíte si ako je to možné, veď mam fólie len na zadných sklách?! Aj polotieň je lepší ako otvorený priestor, bez možnosti úkrytu. Navyše ak cestujem v aute, ktoré sa správa ako skleník, teplota sa v ňom môže veľmi rýchlo vyšplhať pokojne aj cez hranicu 60°C.
Samozrejme v idúcom aute si môžem pootvoriť okno, no ten hluk nie je práve najpríjemnejší. Ak mám klímu, tak aj vtedy majú fólie opodstatnenie. Každý stupeň, ktorý musí klíma vychladiť, núti jej chod pridať na maximálny výkon, čo sa výrazne prejaví na spotrebe paliva. Dalo by sa povedať, že fólie nám znižujú spotrebu, no toto tvrdenie berte s rezervou. Primárna funkcia fólií nie je šetrenie paliva. Na to existujú oveľa efektívnejšie riešenia napr. taký chiptuning (o tom inokedy)
POCIT SÚKROMIA, BEZPEČNOSŤ, VYŠŠIA ATRAKTIVITA…
Medzi veľké výhody autofólií určite patrí aj pocit súkromia. Možno si poviete „veď za volantom ma aj tak vidno“. Pozrime sa na to z inej strany. Skúste sa niekedy, napr. cestou po parkovisku keď už kráčate do nákupného centra poobzerať a všimnite si autá bez fólií. Hneď si môžete pozrieť, kto si čo nechal položené na zadných sedadlách alebo v kufri. Bežne tam vidím bundy, tašku s notebookom, detské autosedačky, dokonca aj tašky s osobnými vecami a podobne.
Jeden môj známy sa len pozabudol a nechal si bundu s peňaženkou v aute. V priebehu pár minút mu to prišlo na um, tak sa hneď vrátil k autu. Mal však smolu. Okno na aute rozbité, bunda s peňaženkou, v ktorej mal aj doklady boli fuč a on mal pred sebou pekných pár dní, ktoré musel presedieť v poisťovni kvôli škode, na polícií kvôli dokladom a na úradoch kvôli ďalším dokladom, kartám a podobne. Odvtedy je to náš verný zákazník, ktorý ako prvú vec po kúpe každého ďalšieho auta, rieši najprv najtmavšie fólie na okná. (Tá krádež nebola naša práca, fakt.)
Po tomto príbehu vám hneď prezradím aj ďalšiu výhodu. Tou je, že sklo na ktorom je nalepená fólia, je z vonku omnoho ťažšie rozbiť ako bežné sklo. Táto výhoda ma opodstatnenie aj v prípade nehody, kedy často dôjde k poškodeniu okna, ktoré sa v tom momente rozletí na tisíce drobných častí. Tie môžu vážne poraniť posádku auta. Fólia však tieto kúsky zadrží pokope.
Asi poslednou veľkou výhodou autofólií je, že „zvyšujú atraktivitu“ auta. Často v inzerátoch vidím, že pri predaji auta sa to uvádza ako výhoda, ktorá zvyšuje cenu. Samozrejme, že majú aj mnoho ďalších výhod: napr. zachytávanie škodlivého UV žiarenia, zníženie rizika oslepenia svetlami cez vnútorne spätné zrkadlo, „uspávací účinok“ na deti a mnoho iného. V tomto článku som chcel podrobnejšie rozobrať len tie najzákladnejšie.
NA KONIEC ASI UŽ LEN PÁR RÁD AKO SI VYBRAŤ TIE SPRÁVNE FÓLIE:
- Poobzerať sa po kvalite. Nechajte si čas na rozhodnutie. Pohľadajte si recenzie, alebo sa popýtajte známych, kde a aké fólie si dali nalepiť.
- Pri fóliách platí rovnica, že čím tmavšie fólie, tým menej tepla prepustia (existuje už pár výnimiek, ale o tom inokedy). Netreba sa báť isť aj do najtmavších odtieňov.
- Podozrivo nízka cena väčšinou znamená aj nízku kvalitu. Stále sa nájdu špekulanti, ktorí chcú lepiť za každú cenu a preto vám ponúknu autofólie s nízkou životnosťou. Tie veľmi rýchlo začnú blednúť/fialovieť a odlepovať sa. Ich odstránenie je potom veľmi zložité a aj nákladné.
Naša firma PALPRO spolupracuje len so značkami, ktoré sú na trhu dlhodobo. Preto naším zákazníkom dávame záruku na stálosť fólie až 10 rokov. Dokonca ako prví na trhu sme prišli s jedinečnou možnosťou záruky aj na mechanické poškodenie.