Fólia ako náhrada laku

Často sa stretávam s názorom, že fólia je lacnejšia alternatíva laku na aute. Poďme si trochu rozobrať niekoľko fám, názorov, otázok a preberme si, na čo je fólia vhodna a na čo nie.

FÓLIA JE LACNEJŠIA AKO LAK​ 

Kvalitná fólia na polep lakovaných dielov vôbec nie je lacná. Ak si zrátame, čo nás stojí materiál a koľko práce je pri lepení auta, tak sme rýchlo na sume za celopolep cez 1000€. Toto je taká štartovacia cena za menšie auto.

Jasné na nete je kopec inzerátov, kde vám niekto ponúka tzv. wrap fólie za pár euro. Väčšinou však ide o lacné fólie z Číny s mizernou kvalitou a hlavne nízkou životnosťou. Takže odporúčam poradiť sa s odborníkmi. Tí vám určite radi ukážu a predvedú kvalitnú fóliu, ktorá vám na aute vydrží roky.

FÓLIA ZAKRYJE NEDOKONALOSTI LAKU 

Toto je asi najväčšia fáma ktorú musím ľudom, neustále vyvracať. Fólia nie len, že nezakryje, ale dokonca by som povedal, že práve naopak, ešte viac ich zvýrazní.

Bežne ku nám príde zákazník resp. záujemca o polep. Ako hlavný dôvod uvedie že chce zakryť bodky od kamienkov alebo škrabance. Fólia ich dokáže fyzický prelepiť, ale optický tam stále ta jamka od kamienka bude. To isté škrabance na dverách a nárazníkoch.

Ak chcem pekný výsledok, tak aj podklad musí byť na to pripravený. Tu ostáva len návšteva lakýrnika, ktorý musí podklad vyhladiť. Následne sa môže aplikovať fólia a výsledok bude tip-top. 

FÓLIA SLÚŽI NA OCHRANU LAKU 

Áno, ALE na ochranu laku je určená špeciálna fólia napr. Magnus Pro. Ide o číru fóliu s väčšou hrúbkou zo špeciálneho polyuretánu. Je praktický neviditeľná. No ak sa bavíme o farebnej wrap fólií na zmenu farby auta, tak táto fólia je oveľa tenšia. Tiež ide o iný materiál, ktorý nie je až tak odolný voči mechanickému namáhaniu. Takže ak chceme primárne len ochrániť lak, tak určite ochranná fólia od Magnus Pro.

Ak mi ide hlavne o zmenu farby, tak wrap fólia. Samozrejme do určitej miery aj táto fólia chráni lak, ale nie je to jej hlavná funkcia.

POLEP AUTA FÓLIOU JE JEDNODUCHÝ A RÝCHLY 

NIE JE. Tak ako kuchár si musí najprv nachystať ingrediencie, aby z nich vzniklo chutné jedlo, alebo maliar si musí najprv nachystať podklad a namiešať farby aby bol výsledok dokonalý, tak aj pred polepom treba auto najprv pripraviť.

Dôkladne umytie, vyčistenie a vysušenie je základ. Samozrejme všetky chyby na laku musia byť vopred opravené, napr. bodky od kamienkov, škrabance, preliačiny proste čím lepší lak, tým lepší výsledok. Potom prichádza na rad dôkladne odmastenie celého povrchu a každej jednej škáry na aute. Až po tom všetko prichádza na rad lepenie.

LEPIŤ FÓLIU TREBA VEDIEŤ 

Tak ako aj iné veci musíte najprv dostať do rúk, aj lepenie fólie si vyžaduje prax a určité vedomosti o samotnej fólií a celkovo o postupe lepenie. Nestačí si pozrieť pár videí na YouTube.

U nás v PALPRO sa lepeniu venujeme niekoľko rokov, no aj tak nás niekedy niečo zaskočí. No práve o tom sú skúsenosti, aby sme sa s tým dokázali vysporiadať a zákazník bol maximálne spokojný.

CELÉ AUTO SA DÁ POLEPIŤ FÓLIOU 

Do určitej miery je to pravda. Všetko čo má hladký povrch sa dá polepiť. Výnimku tvoria plasty. Niektoré plasty hoc sú aj hladké, sú proste mastné a nedajú sa odmastiť. Na tom fólia nikdy držáť nebude. Ak je plast vrúbkovaný/štruktúrovaný tak polep ani netreba zvažovať.

Pri polepe si treba uvedomiť, že fólia má svoje hranice. Často sa preto zložité diely ako nárazník, alebo spätné zrkadlá, musia lepiť z viacerých častí, aby bol výsledok čo najlepší. Takže fólia nám nevytvorí jednoliatý povrch ako lak. Toto potom ostáva len na šikovnosti „lepiča“ aby všetky takéto spoje čo najlepšie zamaskoval. Tie potom nie sú na prvý pohľad viditeľné.

NA ČO NÁM JE VLASTNE DOBRÁ FÓLIA? 

Fóliou si vieme relatívne jednoducho svoje autíčko skrášliť, resp. odlíšiť. Dajme tomu, že takýto unikátny polep je aj prevencia, proti zmiznutiu auta. Vieme si ňou aj tzv. zakonzervovať nový lak na aute a pri predaji si ju dať strhnúť, čím získame vzhľad nového vozidla a zachováme si cenu originálneho laku.

Výrobcovia fólií sa snažia ísť s trendmi, takže dnes už je na výber zo stoviek farieb a odtieňov. Lesklé, matné, trblietavé, elegantne saténové … a ak by ste si nevybrali, tak je tu aj možnosť, dať si tú svoju farbu vytlačiť, alebo si dať vytlačiť nejaký vzor, obrázok. Všetko je len o fantázií a trošku aj o finančných možnostiach.

Takže na záver. Fóliu ÁNO alebo NIE? Na túto otázku asi neexistuje jednoznačná odpoveď. Určite je to zaujímavá možnosť na ozvláštnenie svojho auta, motorky, lode, lietadla, bicykla…

Návrat hore