Ochrana laku – čo si vybrať?

Téma ochrana laku je asi nekonečná studnica. Vosk, nano-ochrana, sklo-keramika, ochranná fólia… Ktorá je najlepšia si rozoberieme podrobnejšie v tomto článku. Každá ma svoje plusy aj mínusy.

O LAK SA TREBA POSTARAŤ​ 

Pravda je taká, že ak sa už rozhodneme pre nejakú ochranu laku na svojom aute, základom pre dobrý výsledok je príprava laku. Výrobcovia áut používajú rôzne zloženia lakov v rôznej hrúbke. U drahších áut sa dosť často stretávame s tzv. keramickým lakom. Ten má síce krásny lesk a o čosi vyššiu odolnosť voči poškriabaniu no slovo „odolnosť“ by som bral s rezervou. Keramický lak sa síce poškriabe neskôr oproti bežnému laku z Fabie ale, následná oprava je náročnejšia a preto by sme radšej mali vsadiť na prevenciu proti škrabancom a kontaminácií laku.

UMÝVANIE, LAKU ŠKODÍ​ 

OK, umývanie je istým druhom starostlivosti o lak, no ak sa to robí správne. Podrobnejšie o tom možno niekedy v inom článku. Základ je pri umývaní používať autošampón, ideálne s prímesou autovosku. Čistiace prostriedky na riad z kuchyne síce pekne penia a voňajú ale, sú úplne nevhodné na lak auta. V prvom rade odmasťujú a nezanechávajú žiaden ochranný film. Takže pri každom jednom umytí treba na čistý lak naniesť ochranu, konzervant. Ináč si ho častým umývaním sami zničíme.

OCHRANA LAKU – PRÍPRAVA​ 

Ak máme na laku nejakú tú chybičku, tak by bolo vhodné najprv ju odstrániť. Väčšinou pomôže leštička prípadne aj jemné prebrúsenie pred leštením. Tu však treba poznamenať, že každé jedno brúsenie, alebo hoc len leštenie, nám uberú vrstvu z laku. Samozrejme po tom všetkom ide na rad kvalitné umytie, vysušenie a odmastenie.

VOSK​ 

Predstavme si, že už máme čistý, bezchybný lak. Ako si ho čo najlepšie ochrániť? Fajnšmekri budú zástancami kvalitného vosku. OK. Ako si vybrať ten správny vosk? Tu treba zodpovedať veľa otázok. O aký lak ide, akej je farby, ako často sa auto používa, umýva, kadiaľ to auto jazdí a samozrejme kto nám ten vosk nanesie. Nechať to na profesionálov alebo si pozrieť video na YouTube a pustiť sa do toho svojpomocne?

Jednoznačnú odpoveď na toto nenájdeš asi nikde. Nehovoriac o tom, že vosk môže byť tekutý, mäkký, tvrdý, syntetický, prírodný…toto je na dlho. Pravdou však je, že vosk patrí asi k najlacnejšej ochrane laku. Škodou však je, že životnosť kvalitného vosku je „len pár“ mesiacov. Takže ak chceme lak auta chrániť celoročne, tak si to musíme zopakovať niekoľko krát do roka. Tým pádom sa nám suma znásobuje

NANO OCHRANA 

K nano ochrane radíme prípravky ktoré fungujú na molekulárnej úrovni. Tieto prípravky majú rôznu podobu, či už ide o rôzne olejčeky, mastičky, vodičky. Určite tu patrí aj čoraz populárnejšia nano-keramická (sklo-keramická) ochrana. POZOR: nie je všetko nano čo sa bliští.

Ak sa bavíme o kvalitnej nano ochrane tak, tá by malá mať životnosť na laku aspoň jeden rok, bez nejakej náročnej údržby. Fakt kvalitné produkty vydržia na laku aj niekoľko rokov. Tu sa však už bavíme o vyššej sume za aplikáciu, no výhodou pre nás je menšia starostlivosť, vyššia životnosť a tým pádom menšie náklady na ďalšiu údržbu či prípadné opakované nanášanie. To znamená, že vo výsledku nás kvalitná nano-keramika vyjde lacnejšie ako vosk.

OCHRANNÁ FÓLIA 

Pri predchádzajúcich produktoch sme sa bavili LEN o ochrane laku pred špinou, vodou, prachom, ale nie pred mechanickým poškodením. Na toto nám slúži výlučne kvalitná polyuretánová ochranná fólia napr. od firmy Magnus Pro. Takáto fólia ma hrúbku až 215 mikrónov čo je asi dvojnásobok hrúbky bežného laku na aute.

Obrovskou výhodou pri tejto fólií je jej samo-opravná funkcia, ktorá si hravo poradí s jemnými škrabancami a bez akejkoľvek pomoci ich zacelí. Neuveriteľné ale pravdivé. Ďalšou veľkou výhodou je jej povrchová úprava polymérom SiO2 na báze nano-keramiky, ktorá tam je od výroby, čiže netreba nič zvlášť nanášať. Táto úprava jej zaručuje hydrofóbne vlastnosti, takže sa na nej nedrží voda, prach, špina, blato…

Starostlivosť o takúto fóliu od firmy Magnus Pro je minimálna. Občas umyť PH neutrálnym auto-šampónom, spláchnuť vodou a nechať stiecť. Po nalepení tejto fólie získa lak krásny lesk a hĺbku (existuje aj matné/saténové prevedenie).

Životnosť tejto fólie je kapitola samá o sebe. Nalepením získate ochranu až na 10 rokov, čo je bezkonkurenčné. Cena za túto špičkovú ochrannú fóliu je síce na začiatok vyššia ale, žiadne ďalšie poplatky za obnovovanie, jednoduché a hlavne rýchle umývanie nám za 10 rokov môžu vo výsledku ušetriť kopec peňazí. Príklad zo života: na umytie tak obrovského auta ako je Audi Q7 mi stačilo 1€ v samo-obslužnej umyvárke.

Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek ochranu laku tak vždy je to lepšie ako nič. Je len na vás, zvážiť ako dlho si plánujem auto nechať a čo som ochotný investovať do zachovania jeho pôvodného laku. Prípadne otázky píšte priamo na adresu info@palpro.sk alebo dole do komentárov.

Návrat hore